„Z dziejów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.”

Z okazji nadchodzącej 215. rocznicy od złożenia przez Wojciecha Bogusławskiego kamienia węgielnego pod pierwszy budynek kaliskiego teatru, biblioteka Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Kaliszu zorganizowała wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Legionów. W dniu 22 czerwca 2015 r. wychowanki bursy obejrzały wystawę pt. „Kolumny teatru wierzą w wieczność jak w otwarte ramiona Melpomeny” – z dziejów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Przybliża ona historię powstania teatru, którego założycielem był Ojciec Polskiej Sceny Narodowej – Wojciech Bogusławski. Kaliski Teatr, jako jeden z nielicznych w Polsce ma pełne prawo nosić jego imię.

„W lipcu 1900 r. powstał nowy, wspaniały, neorenesansowy gmach, ulokowany tradycyjnie na końcu Alei Józefiny. Fotele sprowadzone z Wiednia tworzyły widownię na 486 miejsc, piękny kryształowy żyrandol oraz gotowe, wspaniałe dekoracje przywieziono z Berlina, zaplecze zaś wyposażono w najnowszą maszynerię techniczną. Pierwszym dyrektorem stałego Teatru w Kaliszu został Julian Myszkowski, ściągając 120-osobowy zespół, personel techniczny, orkiestrę oraz 200 kufrów ze sprzętem i garderobą. Kilkakrotnie gościli wówczas w Kaliszu: Aleksander Zelwerowicz wraz z zespołem, a także Gabriela Zapolska.”

Oprócz obejrzenia wystawy wychowanki zapoznały się z księgozbiorem biblioteki oraz elektronicznym katalogiem, który umożliwia zamawianie książek przez Internet. Organizatorem wycieczki była pani Ewa Majorowicz.

AgnieszkaTokarek-Walczak

Updated: 25 czerwca 2015 — 14:08