Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Kolejny raz nasza placówka dołączyła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Akcja informacyjno-profilaktyczna trwała od 06. 02.2018r. do 10.02.2018r. W ramach podjętych działań zostały zorganizowane zajęcia poprowadzone przez pedagoga szkolnego, zaprezentowano film „W sieci”. Przygotowano i udostępniono na stronie placówki materiały dla rodziców dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz rozwiązywania trudnych sytuacji związanych z tą problematyką. Rozpropagowano wśród nauczycieli prezentację pt. „Bezpieczeństwo w sieci”, w której między innymi podano informację o różnorodnych platformach związanych z tą problematyką. W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie w postaci filmów, książek, ulotek oraz wykonano okolicznościową gazetkę o zasadach bezpiecznego Internetu. W holu bursy, Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego zaprezentowano okolicznościowe plakaty i materiały edukacyjne oraz rozmieszczono ulotki informacyjne.

Pedagog szkolny: Ewa Majorowicz

Updated: 9 lutego 2018 — 10:32