Dzień patrona bursy

Pamiętamy o Starym Doktorze
Wiara w pięść zabija szacunek dla intelektu, uczucia człowieka, oślepia i rozjątrza.

Janusz Korczak

Obchody Dnia Patrona to jedno z ważniejszych świąt celebrowanych w Bursie Szkolnej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu. W tym roku połączone z jubileuszem 35-lecia nadania imienia placówce.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Jadwiga Jeziorska, która wygłosiła wykład na temat Korczaka i jego koncepcji pedagogicznej. Następnie delegacja wychowanków złożyła pod popiersiem Janusza Korczaka kwiaty i zapaliła znicz, po czym głos zabrali wychowankowie, którzy pod kierunkiem pani Agnieszki Tokarek-Walczak przygotowali montaż słowno-muzyczny przybliżający postać nie tylko Janusza Korczaka, ale i Stefanii Wilczyńskiej – jego najbliższej współpracownicy. Program artystyczny uświetniły piosenki wykonane przez młodzież z sekcji muzycznej oraz występy recytatorów. W dalszej części uroczystości pani dyrektor Jadwiga Jeziorska nagrodziła laureatów konkursów organizowanych w ramach obchodów Dnia Patrona. Tytuł Bursowego Mistrza Ortografii w II Bursowym Dyktandzie pt. Janusz Korczak – człowiek, który kochał dzieci zdobyła Marta Matysik. Zwyciężczynią konkursu plastycznego pt. Janusz Korczak – przyjaciel dzieci i młodzieży została Karina Grzemska, natomiast w dwuetapowym konkursie wiedzy o patronie laureatami zostali: Dawid Pawlaczyk (I miejsce), Klaudia Kicińska (II miejsce) i Mariusz Czekalski (III miejsce).  Zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami książkowymi, biletami do kina ufundowanymi przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz słodyczami, które zasponsorowała Jutrzenka Colian S.A.

Po części oficjalnej zaprezentowanej w klubie Hipcio uczestnicy uroczystości obejrzeli wystawę pt. 35. rocznica nadania imienia Janusza Korczaka Bursie Szkolnej Nr 1 w Kaliszu. Następnie udali się do stołówki, gdzie z okazji Dnia Dziecka przygotowano słodki poczęstunek, a Samorząd Uczniowski ufundował cukierki.

Warto dodać, że w ramach obchodów Dnia Patrona zorganizowano także projekcję filmu Andrzeja Wajdy pt. Korczak oraz zaplanowano wyjście do Muzeum im. G.J. Osiakowskich w Kaliszu, gdzie można zobaczyć ekspozycję pamiątek związanych z życiem przedwojennej wspólnoty żydowskiej.

Updated: 11 kwietnia 2014 — 11:56