Organizacja konkursów w bursie w ramach obchodów Dnia Patrona

II Bursowe Dyktando – „Janusz Korczak – człowiek, który kochał dzieci”

Tegoroczne obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy od zorganizowania II Dyktanda Bursowego pt. „Janusz Korczak – człowiek, który kochał dzieci” przez panią Ilonę Stanisławską.

Z zawiłościami języka polskiego zmagali się: Marta Matysik, Agata Łuczak, Kinga Stefaniak, Daria Gauza, Mariusz Czekalski, Michał Kowalczyk, Daria Wiśniewski, Bryan Stiler, Sandra Janus, Joanna Zielonka, Szymon Kubiak i Erwin Graetz. Choć nikomu nie udało się w 100% napisać dyktanda bez popełniania błędów, młodzież i tak poradziła sobie bardzo dobrze, udowadniając, że polska – często bardzo trudna – ortografia nie jest im obca. Największą trudność młodzieży sprawiły wyrazy: bieżący, perz oraz wyrazy pisane wielką literą ze względów znaczeniowych, np. Stary Doktor. Tytuł Mistrza Ortografii Bursy 2013 zdobyła Marta Matysik. Dla Mistrza została wręczona nagroda książkowa i zaproszenie do Kina Centrum ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Dla wszystkich uczestników – dyplomy.

Popisali się znakomitą znajomością Patrona

Budzenie szacunku dla wartości, którymi kierował się w życiu Janusz Korczak, pogłębienie wiedzy na temat jego biografii i dokonań oraz rozwijanie umiejętności rywalizacji to tylko niektóre cele konkursu wiedzy o patronie Bursy Szkolnej Nr 1 w Kaliszu, który odbył się w ramach obchodów Dnia Patrona.

Do pierwszego etapu współzawodnictwa przystąpiło 12 wychowanków, którzy pod czujnym okiem jury tj.: organizatorki konkursu wychowawczyni Katarzyny Dancewicz, wychowawczyni Agnieszki Tokarek-Walczak oraz przedstawiciela Samorządu Wychowanków Konrada Hendrysiaka napisali test dotyczący patrona. Choć regulamin konkursu zakładał, że w drugim etapie rywalizować będzie 6 wychowanków, ze względu na taka samą ilość punków zdobytych przez dwóch uczestników zajmujących 6 i 7 miejsce, jury uznało za zasadne zakwalifikować do dalszej walki 7 osób tj.: Mariusza Czekalskiego, Roberta Wawrzyńskiego, Adama Świerka, Dawida Pawlaczyka, Tomasza Walasiaka, Klaudię Kicińską i Konrada Koniecznego.

W etapie drugim młodzież odpowiadała na pytania przed komisją do momentu wyłonienia 3 zwycięzców. Po długotrwałej rywalizacji najlepszym znawcą Korczaka okazał się Dawid Pawlaczyk wychowanek II grupy, miejsce drugie zajęła Klaudia Kicińska wychowanka III grupy, natomiast na miejscu trzecim znalazł się Mariusz Czekalski wychowanek II grupy. Laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Konkurs plastyczny „Janusz Korczak- przyjaciel dzieci i młodzieży”

Kolejnym konkursem zorganizowanym w ramach uroczystych obchodów Dnia Patrona  w naszej bursie był konkurs plastyczny pt. ,,Janusz Korczak- przyjaciel dzieci i młodzieży’’ . Celem konkursu było upamiętnienie postaci i dzieła Janusza Korczaka oraz popularyzacja jego  idei. Prace zostały wykonane różnymi technikami plastycznymi. Organizatorem konkursu była Anna Kirijczuk-Papierska.

Jury postanowiło przyznać  I miejsce Karinie Grzemskiej wychowance III  grupy. Pozostałym uczestnikom tj. Paulinie Teodorczyk  i Marlenie Łazińskiej z I grupy oraz Mariuszowi Czekalskiemu z II grupy, jury przyznało wyróżnienia. Laureatka konkursu otrzymała nagrodę książkową i zaproszenie do Kina Centrum ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy i bilety do kina.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Updated: 11 kwietnia 2014 — 11:55