Wieczór Wigilijny w Bursie Szkolnej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu

14 grudnia Bursa Szkolna Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu tradycyjnie uczciła zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Jadwiga Jeziorska powitaniem gości: Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu Księdza Prałata Pawła Kostrzewę, Naczelnika Wydziału Edukacji UM Kalisza, Pana Mariusza Witczaka, wicedyrektor Beatę Wawszczak, wicedyrektor Ilonę Stanisławską, wychowawców, nauczycieli, pracowników oraz wychowanków.

W trakcie świątecznego spotkania, młodzież pod kierunkiem wychowawcy Agnieszki Tokarek- Walczak przygotowała przedstawienie jasełkowe pt. „A światłość w ciemności świeci”. Jego treścią była historia narodzin Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Młodzi aktorzy wiernie odtworzyli swoje role. Był więc: Herod, aniołowie, trzej królowie, pasterze, śmierć i diabły. Przypomnieli oni o odwiecznej walce dobra i zła oraz zwycięstwie Bożego Syna. Tajemniczy nastrój przedstawienia wywołany został przez magiczną scenerię podkreśloną efektami świetlnymi przygotowaną przez wychowawcę Beatę Kwinciak.

Drugą część artystyczną uroczystości stanowił koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu utalentowanej młodzieży bursy. Wychowankowie zaprezentowali swoje talenty wokalne oraz umiejętności gry na instrumentach, takich jak kontrabas, wiolonczela, skrzypce, akordeon, trąbka czy pianino.

Po części artystycznej odbyła się uroczysta Kolacja Wigilijna w stołówce, gdzie wszyscy tradycyjnie podzielili się opłatkiem. Później nadszedł czas na skosztowanie tradycyjnych potraw. W Bursie już od godzin popołudniowych unosił się zapach świątecznych przysmaków. Na stole wigilijnym nie mogło zabraknąć zupy grzybowej, pierogów z kapustą i grzybami, karpia, śledzi, klusek z makiem czy kompotu z suszu. Świąteczny klimat podkreślały dekoracje wykonane przez młodzież pod kierunkiem wychowawców Ireny Kujawskiej i Kamilli Kopeć.

Rozbrzmiewały także kolędy śpiewane i grane przez byłego wychowanka bursy – Łukasza Czechowicza. Wszyscy uczestnicy przyłączyli się do wspólnego kolędowania przy choince i blasku świec. To były chwile pełne wzajemnej życzliwości, radości i świątecznej magii…

Artykuł opracowała:
wicedyrektor Ilona Stanisławska

Updated: 9 stycznia 2018 — 14:22